• od 2024-08-17 do 2024-08-24
Wyprawa rowerowa 2024 - Livigno - Zernez - Davos - St.Moritz - Bernina Pass - Livigno

To już nasza 13 wyprawa rowerowa. Wracamy do Włoch i Szwajcarii, aby ponownie nacieszyć się niepowtarzalnymi górskimi trasami, widokami i fantastyczną przyrodą. Wyprawę zaplanowaliśmy na 7 dni. Trasa poprowadzona jest w taki sposób aby w jak największym stopniu unikać ruchu samochodowego. Będziemy korzystać  z bezkolizyjnych ścieżek rowerowych, oraz górskich dróg. W trakcie planowania trasy wybraliśmy drogi które są najbardziej widokowe i stosunkowo łatwe technicznie. Jak zwykle na całej długości trasy, będzie towarzyszył nam wóz techniczny, który będzie do dyspozycji uczestników. Co prawda aplikacja Kommot, sklasyfikowała wszystkie etapy jako trudne, z doświadczenia wiemy że są do przejechania w rozsądnym tępie dla każdego średniozaawansowanego rowerzysty, o uczestnikach na e-bikach już nie wspominając. I tu Uwaga !!! Prawie na każdym z odcinków można przejechać część trasy - słynnym szwajcarskim, czerwonym pociągiem którego linia poprowadzona jest praktycznie wzdłuż naszej całej trasy rowerowej.

Wyprawę poprowadziliśmy przez największe kurorty tej okolicy, czyli: Livigno, Pontresina, Zernez, Davos, Sankt Moritz, Bernina Pass.

Jako hotel bazowy wybraliśmy Hotel Intermonti w Livigno. Głównym kryterium wyboru, było fantastyczne SPA którym dysponuje hotel. W Livigno mamy nocleg nr 1 i 2 oraz 6 i 7. Pozostałe noclegi w części szwajcarskiej - Pontresina /St. Moritz, Zernez i Davos.

Termin: 17-24.08.2024

Hotele: 

Cena 1190 € + 1000 zł

Cena obejmuje

  • transport rowerów na trasie Bielsko Biała - Livigno - Bielsko Biała
  • 7 noclegów ze śniadaniem w hotelach 3 i 4 gwiazdkowych
  • wejście do SPA - Livigno
  • prowadzenie na trasie, opiekę, servis
  • samochód serwisowy i przewóz bagaży z hotelu do hotelu

Zapisy na biuro@paluchsport.pl

Ilość uczestników - max 30 osób

Rodzaj roweru: Mtb - E-bike Mtb

Trudność trasy: Kondycja 7, Technika 5 ( skala 1-10 )

Transport busem Paluchsport - 750 zł/osoba

Cena nie zawiera 

  • ubezpieczenie
  • tacy turystycznej w hotelach

Szczegóły wyprawy:

Dzień 1

Po całym dniu podróży z Polski, dojeżdżamy na wieczór do Livigno. Obowiązkowym punktem wieczoru, jest wizyta w fantastycznym hotelowym SPA, gdzie do dyspozycji gości mamy liczne sauny, jacuzzi  , baseny. Następnego dnia ruszamy na  objazd Livigno oraz wycieczkę na jeden z klasyków w okolicy słynnego kurortu. Ruszamy górską ścieżka rowerową zwaną Strada di Alpisella. Po kilkukilometrowym podjeździe wjeżdżamy w dolinę Valle di Alpisella, gdzie dech zapierają alpejskie ekspozycje oraz widok na północna ścianę Stelvio. Zjeżdżamy do jeziora San Giacomo. Z nad brzegu jeziora ruszamy w kierunku schroniska Malta Trela, gdzie można spróbować lokalnych produktów z tutejszego gospodarstwa. Po przerwie ruszmy w kierunku Livigno.

Dzień 2

Dzisiejszy, niespełna 35 kilometrowy etap rozpoczynamy 10 minutowym zjazdem w kierunku Jeziora - Lago di Livigno. Przy jeziorze robimy nawrót na ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż jego dopływu. Mijamy miasteczko i odbijamy na górską ścieżkę która wiedzie do Szwajcarii. Przed przecięciem najwyższego punktu na trasie w masywie Punta Cassana, który jest rownocześnie granicą państwa, robimy odpoczynek w Riffugio Cassana. Z przełęczy czeka nas bardzo przyjemny zjazd w kierunku doliny rzeki Inn. Po górskich przygodach jedziemy szlakiem rowerowym Inn Radweg prosto do hotelu, w miasteczku Zernes.

Dzień 3

Dzisiaj czeka nas przejazd jedną z najbardziej atrakcyjnych alpejskich tras rowerowych Via Valentina. Możemy rownież wybrać bardziej gravelowy szlak - czyli drogę rowerową nr 90. Dzisiejszy 35 kilometrowy odcinek to mieszanka asfaltów, szutrów, wysokogórskich ścieżek rowerowych oraz górskich dróg technicznych. Na 24 kilometrach musimy zniwelować 1000 metrów przewyższenia  aby na przełączy Scalettapass osiągnąć najwyższy punkt na trasie. Z przełęczy czeka nas kilkunastokilometrowy zjazd do Davos. Po  drodze do hotelu będziemy mijać kilka wysokogórskich schronisk, gdzie zapewne zrobimy przerwę.

Dzień 4

Każda wyprawa ma swój Etap Królewski :). To właśnie ten dzień. Ale spokojnie !!! Prawie wszystkie etapy poprowadzone są wzdłuż linii kolejowej słynnego czerwonego pociągu. W każdym momencie trasy można wsiąść wraz z rowerem do wagonu i podjechać kilka stacji. Królewski etap to przede wszystkim Przepiękne droga rowerowa Albula Route z przełęczą na wysokości 2312 metrów. Droga ta wije się pomiędzy asfaltem a wcześniej wspomnianym szlakiem torowym kolei szwajcarskiej. Na koniec dnia przejeżdżamy przez St. Moritz, robimy rundę w okoł jeziora i kierujemy się do hotelu w Pontresinie.

Dzień 5. 

Z okolic St Moritz ruszamy w kierunku Bernina Pass ( rownież można skorzystać z czerwonej kolejki ). W trakcie kilkunastokilometrowego spokojnego podjazdu, przez czy czas towarzyszy nam widok na 4 tysięczników Pis Bernina. To etap który przejechaliśmy na ostatniej wyprawie rowerowej. Jest Przepiękny!!!. Z przełęczy Bernina, będziemy mieć do wyboru 2 trasy które prowadzą prościutko do LIVIGNO. Jedna wysokogórska. Druga to kilkukilometrowy odcinek asfaltowy i długi zjazd drogą szutrową prawie prosto pod hotel. Wieczorem - zasłużone SPA w hotelu.

Dzień 6

Ostatni dzień naszej włosko-szwajcarskiej przygody - to etap przyjaźni klasykiem górskim w okół Livigno - Panoramica Trial. To trasa która we wszelakich przewodnikach rowerowych jest obowiązkowa - Wieczorem zakupy w strefie wolnocłowej i oczywiście SPA !!!

Autentyczne zdjęcia z trasy naszego przejazdu: