• od 2023-08-13 do 2023-08-19

Wyprawa Rowerowa - St. Moritz 2023 ( Nauders - St. Moritz - Livigno - Santa Maria - Nauders ) 13-19.08.2023

Po długim namyśle, gdzie zorganizować kolejną wyprawę rowerową, postanowiliśmy wrócić w …..góry. Wróciliśmy też do sprawdzonego formatu wyprawy etapowej, gdzie codziennie zmienia się otoczenie, krajobraz i nawierzchnia drogi. Taki format jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjny. Jedynym wyjątkiem jest podwójny nocleg w Livigno.
Wyprawa rowerowa, która nazwaliśmy St.Moritz 2023 obejmuje dotąd nie eksplorowany przez nas rejon Alp Ryteckich, górny bieg rzeki Inn, szwajcarską Gryzonie, włoską Lombardie i prowincje Sondrio. Obejmuje trzy kraje - Austrię, Szwajcarię i Włochy.
Charakter trasy:  pętla – start i meta w tym samym miejscu, szutrowe/asfaltowe ścieżki rowerowe wiodące dolinami, ścieżki górskie, niesamowite ekspozycje Alp, ścieżki wysokogórskie.

Szczegóły techniczne:

Termin: 13-19.08.2023

Długość trasy - około 250 km

Przewyższenia na etapach 400 - 1200 m

Nawierzchnia - asfalty/szutry/drogi górskie

Rower - MTB/E-MTB

Skala Trudności : 3/4 w 5 stopniowej skali trudności.

Ilość uczestników - max 25-28.

Hotele:

https://tiamontenauders.accenthotels.com/de

https://hotelfilli.ch/de/

https://www.piz-stmoritz.ch/en/

http://www.hotelintermonti.it

https://schweizerhof-gr.com

https://www.hotel-kajetansbruecke.at

Cena: 1190 € + 1000 zł

Cena obejmuje:

  • 6 noclegów ze śniadaniem 
  • transport rowerów na miejsce start/meta
  • bus serwisowy na każdym etapie
  • przewóz bagaży miedzy hotelami

Transport Paluchsport z Polski - 600 zł osoba.

Mapa całej trasy

Etap 1 - Pierwszy etap naszej wyprawy, rozpoczynamy w malowniczej tyrolskiej wiosce Nauders. Aby dostać się do właściwej ścieżki rowerowej, która jest częścią słynnej Innradeweg, łączącej St. Moritz z Passau w Niemczech, musimy pokonać kilka stromych serpentyn w górę. Dojeżdżamy do ścieżki rowerowej, która na całej swojej długości zmienia nawierzchnie i stopień pochylenia. Większość etapu jedziemy nad brzegiem rzeki Inn. Będziemy jechać po asfalcie i nawierzchni szutrowej. Droga delikatnie wznosi się w górę zaledwie 1-3%. Na naszej drodze napotkamy jednak kilka "pików", które w rezultacie dadzą nam w tym dniu około 1100 metrów w pionie. Po drodze mijamy znaną szwajcarską stacje narciarską Scuol. Wieczorem dojeżdżamy na nocleg do miejscowości Zernez który jest nieformalną stolicą kantonu Gryzonia.

"

Etap 2 - W drugim dniu wyprawy, czeka nas krótki, niespełna 35 kilometrowy przejazd do jednego z najsłynniejszych kurortów zimowych - Sankt Moritz. Kontynuujemy jazdę trasą rowerową Innradweg w wzdłuż rzeki Inn. W zależności od wariantu, przewyższenie na tym etapie to od 330 do 570 m w pionie. Trasa biegnie doliną nad którą dominują ośnieżone szczyty trzytysięczników. Z zbliżając się do St. Moritz po lewej stronie mijamy charakterystyczne jezioro Moritzersee. na którym w zimie rozgrywane są zawody w Polo. Po przyjeździe do  kurortu, planujemy szczegółowy objazd po miejscowości, a dla chętnych krótki etap "bonusowy"

"

Etap 3 - Trzeci etap należy do najbardziej...jak to mówi młodzież "epickich". Mimo tego że nie jest zbyt długi i wymagający, na pewno dostarczy nam niesamowitych wrażeń. Początek etapu to ścieżką rowerowa która poprowadzona jest rownolegle do trakcji kolejowej, na której bedą nas mijać słynne czerwone pociągi. Dojeżdżamy do małej miejscowości Bernina. Na  przełęczy Berninapass, żegnamy się z cywilizacją i wjeżdżamy w prawdziwe góry. Najbliższe 20 kilometrów to wysokogórskie ekspozycje, ścieżki rowerowe na wysokich górskich klifach !!!

Etap 4. Czwarty etap to typowy górski przejazd, praktycznie w 100%, gruntowymi i szutrowymi drogami górskimi. Z tego co pokazuje mapa, do miejscowości Santa Maria należącej do jedynego w Europie wysokogórskiego Parku Narodowego Val Mustair, możemy dojechać na kilka sposobów. Wersja bazowa to 43 kilometrowy odcinek o przewyższenia 880m. Dla tych którzy bedą mieć jeszcze siły w nogach lub wystarczajaco naładowany aklumlator w ebajku, alternatywą jest przejazd pasmem szczytów, które dodają nam kolejne 300 metrów w górę.

"

Etap 5-  Ostatni etap naszej alpejskiej przygody to jedyny etap którym w jego znacznej części jeździmy ścieżką rowerową o nawierzchni asfaltowej. I Uwaga Niespodzianka !!!. Dla chętnych i odważnych mamy alternatywę. Kto zdecyduje się na alternatywny sposób pokonania granicy szwajcarsko-włoskiej, będzie miał do pokonania przełęcz na wysokości 2300 m, oraz legendarny odcinek drogi rowerowej, która jest wydrążona w pionowej skale. W tym półtunelu jazda na rowerze jest zabrionona i czaka nas kilkukilometrowy spacer z rowerem przy boku. Wieczorem domykamy pętle i dojeżdżamy do naszego startu w austriackiej wiosce Nauders.

"

Poniższa galeria stworzona jest z autentycznych zdjęć z trasy naszego przejazdu !!!

Galeria zdjęć z 1 etapu

Galeria autentycznych zdjęć z 2 etapu

Galeria autentycznych zdjęć z 3 etapu

Galeria autentycznych zdjęć z 4 etapu

Galeria autentycznych zdjęć z 5 etapu